Jakie należy wybrać oświetlenie do sypialni?

1 kwietnia 2016

Sypialnia jest pomieszczeniem, który pełni kilka funkcji. Oczywiście przede wszystkim służy nam do spania, ale często oddajemy się w niej także lekturze, wykonujemy osobistą toaletę, czasem po prostu wypoczywamy nic nie robiąc.

Dlatego w tym pomieszczeniu bardzo ważne jest wybranie właściwego rodzaju oświetlenia. W sypialni niezbędne jest oczywiście oświetlenie ogólne. W roli tego oświetlenia najczęściej występuje zamocowana w centralnym punkcie sufitu wisząca lampa. Dzięki niej łatwo znajdziemy potrzebne nam ubrania, ułatwi nam ono także ubieranie się. Osoby, które lubią czytać w łóżku będą potrzebowały dodatkowego źródła światła, niezbędne będzie także oświetlenie toaletki.

Jakie oświetlenie ogólne wybrać? W sypialni bardzo dobrze sprawdzają się montowane na suficie plafoniery. Ale oprócz nich możemy wybrać także oprawy downlight, które montuje się w sufitach podwieszanych. Inna propozycja warta rozważenie to montaż ściennych kinkietów.

lampy do sypialni Oświetlenie dla czytających. Jeśli lubimy przed snem czytać to po obu stronach łóżkach powinny znaleźć się nocne szafki, na których ustawimy nocne lampki. Możemy też zamontować na ścianie lampy z regulowanymi wysięgnikami lub kinkiety. Wybierając tego typu oprawy zyskamy wolne miejsce na szafkach. Wiele osób bardzo sobie chwali oprawy sufitowe zamontowane nad łóżkiem. Wybierając takie rozwiązanie postawy na modele, w których możemy skierować strumień światła wprost na trzymaną przez nas w ręku książkę.

Oświetlenie toaletki. Ponieważ toaletka służy głównie do wykonywania makijażu, to jej oświetlenie nie może być zbyt ciemne. Światło powinno być więc nie tylko jasne, ale także miękkie. Dobrze sprawdzają się oprawy umieszczone po obu stronach lustra. Dzięki temu robiąc makijaż łatwiej nam będzie go wykonać, na twarzy nie pojawią się cienie. Dodatkowo warto kupić podświetlane lustro powiększające, takie lustro ułatwia jeszcze bardziej wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych.

oświetlenie szafy i szafek Szafa lub garderoba. One także wymagają odrębnych źródeł światła. Jedna lampa sufitowa to w tym przypadku zbyt mało. Aby wygodnie korzystało nam się z szafy czy z garderoby powinniśmy zamontować także dodatkowe źródła światła pod poszczególnymi półkami. W tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem są oprawy oświetleniowe, które włączają się automatycznie, kiedy otworzymy drzwi garderoby bądź szafy. Jak widać w sypialni jedno ogólne źródło światła jest nie wystarczające. Z wyborem właściwych opraw oświetleniowych do sypialni nie będziemy mieć najmniejszych problemów dzięki temu, że wybór jest bardzo duży.

Autor

Mateusz Woźniak

Dekorator oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego domu.

To może Cię zainteresować