Łazienka

4 kwietnia 2016

Łazienka jest jednym z bardziej specyficznych pomieszczeń w naszych domach. Pełni ściśle określone funkcje. I to właśnie z tego powodu ogromne znaczenie odgrywa w niej oświetlenie robocze mające charakter miejscowy.

oświetlenie główne w łazience

Oświetlenie lustra. Oświetlenie umieszczone wokół lustra pomoże w umyciu twarzy, wykonaniu makijażu, ogoleniu się oraz ułożeniu fryzury. O wiele lepiej sprawdza się oświetlenie po obu stronach lustro niż to, które umieszczone jest nad nim. Takie rozwiązanie sprawi bowiem, że na twarzy nie będzie tworzył się cień. Należy zadbać również o to, aby w tafli lustra nie było widać jasnych części lampy.

Oświetlenie ogólne. W łazience niezbędne jest także oświetlenie ogólne. Ma to o tyle duże znaczenie, że w zdecydowanej większości przypadków w naszych łazienkach nie znajdziemy lustra. Jasne światło w łazience sprawi, że czystość pomieszczenia zostaje podkreślona. Światło pobudza także do życia zarówno rano – tuż po wyjściu spod prysznica – jak i wieczorem, kiedy mamy za sobą naprawdę ciężki dzień pracy.

Bezpieczeństwo w okolicy wanny oraz prysznica. Woda i prąd elektryczny to śmiertelnie niebezpieczne połączenie – nigdy nie należy o tym zapominać. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w okolicy zarówno wanny, jak i prysznica. W każdej łazience istnieje niebezpieczeństwo, że w momencie, kiedy wąż natryskowy ulegnie awarii, to strumień wody zostanie skierowany na oprawy oświetleniowe, które przecież podłączone są do napięcia. Woda doskonale przewodzie energię elektryczną.

światło przy wannie W związku z tym w takim przypadku nie trzeba długo czekać na wypadek. To właśnie z tego powodu sposób rozmieszczenia opraw oświetleniowych w pobliżu wanny oraz prysznica regulują w sposób bardzo precyzyjny określone przepisy. Projektując oświetlenie łazienki, zawsze trzeba przynajmniej skonsultować się z wysokiej klasy elektrykiem, który dysponuje odpowiednią wiedzą oraz posiada wymagane uprawnienia. Jeszcze lepiej, kiedy takie prace zostaną elektrykowi powierzone do wykonania. Wówczas można być pewnym, że korzystanie z łazienki jest naprawdę bezpieczne.

Autor

Mateusz Woźniak

Dekorator oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego domu.

To może Cię zainteresować