Kuchnia

30 marca 2016

Kuchnia to przede wszystkim pomieszczenie, gdzie przygotowywane są posiłki i dlatego trzeba tam szczególnie dbać o czystość. Dodatkowo w kuchni jesteśmy narażeni na skaleczenia i urazy.

światło kuchenne

Dlatego właśnie warto dbać o to, by nasza kuchnia była należycie oświetlona. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu uwidoczni się nieco czystość i podczas pracy będzie należyte bezpieczeństwo. Pomieszczenie kuchenne i jego charakter oraz funkcje robocze decydują o tym, że oświetlenie tam musi być takie, że będzie można bezpiecznie realizować wszystkie zadania. Przy pracach kuchennych będzie trzeba mieć należyte oświetlenie ogólne, ponieważ daje to orientacje w przestrzeni i także dodatkowe oświetlenie punktowe, które będzie jakby uzupełnieniem oświetlenia ogólnego.

Takie dodatkowe oświetlenie zazwyczaj kieruje się na blaty robocze, które znajdują się pod szafkami, dlatego takie światło może zostać właśnie umieszczone w szafkach, tak by to oświetlenie było odpowiednie jakościowo. Kuchnia to także to miejsce, gdzie spotykają się domownicy często będzie także funkcjonować jako jadalnia. Dlatego nastrój przy stole musi być odpowiedni i gwarancją tego będzie właściwe oświetlenie. Powinno być ono należycie funkcjonalne i komfortowe.

oświetlenie okapu w kuchni Oświetlenie ogólne powinno się dokonywać dużym centralnie umieszczonym źródłem światła, które będzie miało odpowiednią moc i będzie gwarantowało odpowiednią ilość tego światła, które jest tam tak ważne.

Można wprowadzić żarówki LED, które na pewno dobrze się sprawdzą. Oświetlenie kuchni uzupełnione może być światłem pośrednim, gdy będzie wykorzystywane to światło, które odbija się od sufitu i będzie się dobrze sprawdzać.

Oświetlenie podszafkowe w kuchennych strefach roboczych Jeśli chcemy oświetlać blaty światłem, które znajdzie się pod szafkami będzie trzeba zdecydować się na małe oprawy, które dawać będą światło mocne, punktowe, które świetnie oświetli cały blat. Taka oprawa może mieć niewielki klosz i powinna dawać takie światło, które nie pozwoli na powstawanie jaskrawych plam świetlnych na blatach roboczych, które są z zasady gładkie. Blaty trzeba oświetlić równomiernie na całej ich długości oraz szerokości. W oświetleniu kuchni trzeba pomyśleć o oświetlaniu płyty grzewczej czy zlewozmywaka. Można stosować między innymi oprawę, która będzie wbudowana w sufit podwieszony.

Światło może się także znaleźć w przygotowanym okapie, który będzie się znajdował właśnie centralnie nad taką kuchnią. Kuchnia to także to miejsce, gdzie klasycznie znajduje się stół jadalny. Warto więc przygotować tutaj odpowiednie oświetlenie centralne, gdy ten stół będzie duży i stanie się miejscem rodzinnych spotkań.

Centralne światło powinno zostać przygotowane także nad kontuarem barowym, tak by przygotować sobie wygodne, dobrze oświetlone miejsce, gdzie można szybko zjeść śniadanie czy też napić się dobrej kawy. Całe oświetlenie musi być tak przygotowane, że to my będziemy się czuli w naszej kuchni komfortowo.

Autor

Mateusz Woźniak

Dekorator oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego domu.

To może Cię zainteresować