Jadalnia

28 marca 2016

To w jadalni wspólnie spożywamy posiłki świąteczne, ale nie tylko. W niej zasiadamy także podczas szybkich codziennych przekąsek. Czasami w jadalni jesteśmy sami, innym razem przy stole towarzyszy nam rodzina lub znajomi.

Jadalnia może mieć formę oddzielnego pomieszczenia, ale może być także strefą, która wydzielona została w salonie bądź kuchni, która jest z nim połączona. W jadalni wykonujemy również mnóstwo codziennych czynności, do których zaliczyć należy czytanie czy prace domowe. Wszystko to sprawia, że w jadalni niezwykle istotne jest odpowiednie oświetlenie. Musi ono być funkcjonalne, ale powinno także sprawiać, że wnętrze będzie wydawało się piękniejsze. W jadalni należy zastosować wszystkie trzy typy oświetlenia: -ogólne; -miejscowe; -dekoracyjne. Dzięki temu każda z funkcjo pomieszczenia będzie miała zapewnione odpowiednie światło. Zagwarantuje to także właściwy nastrój. 

przezroczysty żyrandol do jadalni Oświetlenie stołu: żyrandol, czyli oprawa wisząca. Nad stołem, czyli w centralnym punkcie jadalni, najczęściej zawieszamy oprawę wiszącą. Może ona równomiernie rozsyłać światło w każdym kierunku i wówczas mamy do czynienia z żyrandolem. Może jednak kierować światło tylko do dołu, oświetlając wówczas powierzchnię stołu. Oprawa, która ogólnie rozświetla przestrzeń nad stołem jasnym światłem sprawia wrażenie podniosłej atmosfery. Lampa, której klosz nie jest przezroczysty i która kieruje światło tylko do dołu, oświetlając blat stołu, tworzy na nim krąg światła o ograniczonym charakterze. W efekcie uzyskuje się tym samym ciepłą atmosferę. Światło nad stołem jadalnym nie tylko umożliwia spożywanie posiłków i rozmaite prace, ale także ma do spełnienia funkcję dekoracyjną. Podkreśla to, jak piękna jest zastawa, a potrawy smakowite.

Jeżeli zostanie właściwie ukierunkowane i przyciemnione, a do tego dodane zostaną płonące świece, to uda się stworzyć ciepłą oraz naprawdę przytulną atmosferę. To, jaki rodzaj oprawy oświetleniowej zdecydujemy się wybrać ma ogromne znaczenie. Oprawa emitująca światło we wszystkich kierunkach jest wskazana wtedy, kiedy na obiedzie ma pojawić się teściowa. Jeśli jednak zapraszamy przyjaciół, z którymi zamierzamy grać w karty, idealne będzie oświetlenie tylko samego stołu.

lampa nad stół w kuchni Oświetlenie stołu: oprawy szynowe oraz wbudowane w sufit. Jeżeli oprawa wisząca nad stołem z jakiegoś powodu nam nie odpowiada, możemy postawić na oprawę, która wbudowana została w sufit lub umieszczona na specjalnych szynach. Dzięki nim można mieć zapewnione oświetlenie ogólne bądź oświetlenie stołu. Z pomocą takiego oświetlenia można oświetlić również wybrany obszar w pomieszczeniu. Stawiając na oprawę z żarówkami halogenowymi, można być pewnym, że wykonane z metalu sztućce oraz naczynia szklane wzbudzą zachwyt swoim blaskiem. Komoda bądź bufet przy ścianie Komoda o niezwykłym wyglądzie lub bufet można podświetlić, wykorzystując do tego celu oprawy naścienne. Kinkiety są więc niezastąpione. Należy umieścić je po jednym z każdej strony mebla. Warto pamiętać, aby postawić na oprawy zbliżone wyglądem lub identyczne do tych, które wiszą nad stołem.

Autor

Mateusz Woźniak

Dekorator oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego domu.

To może Cię zainteresować