Jak funkcjonalnie oświetlić pokój dzienny?

25 marca 2016

Sercem każdego domu jest pokój dziennym, często nazywany salonem. W polskich warunkach pełni one wiele funkcji. To właśnie w nim spotykają się wszyscy domownicy po całym dniu pracy, spędzając wspólnie czas na rozmowach, oglądaniu telewizji, czy czytaniu książek.

oświetlenie salonu

Ze względu na ilość i różnorodność wykonywanych w nim czynności, bardzo ważne jest wybranie dobrego rodzaju oświetlenia. W sercu domu musi znaleźć się miejsce na kilka rodzajów oświetlenia. Do sprzątania, oglądania programów telewizyjnych, do rozmów konieczne jest oświetlenie ogólne. Z kolei w miejscu do czytania niezbędne będzie oświetlenie o charakterze miejscowym. Ostatnim rodzajem oświetlenia, które powinno znaleźć się w salonie jest oświetlenie dekoracyjne. Jego rolą jest wydobycie z ciemności detali, które chcemy wyeksponować: pięknych bibelotów, interesujących okazów roślin. Nie da się ze wszystkich rodzajów oświetlenia korzystać jednocześnie, na pewno więc przyda się system do sterowania oświetleniem.

Oświetlamy kącik do czytania. W trakcie czytania wzrok osoby czytającej bardzo się męczy. Miejsce do czytania musi więc być bardzo dobrze oświetlone przy pomocy miejscowych źródeł światła. Oprawa oświetleniowa w tym przypadku powinna znajdować się za ramieniem osoby, która poświęca się lekturze. W tej roli dobrze sprawdzą się zarówno lampy podłogowe, które należy ustawić za fotelem po jego prawej lub lewej stronie. Jeżeli wolimy czytać siedząc przy biurku lub przy stole, lepszym źródłem światła będą przykręcane do blatów lub ustawiane bezpośrednio na nich lampy. Pożądane jest, aby położenie ich opraw można było regulować. W przypadku lamp oświetlających miejsce do czytania ważny jest materiał, z którego wykonany został klosz. Może on być jedynie częściowo lub całkowicie nieprzeświecalny.

Oświetlenie monitora komputerowego i telewizora. Nie możemy pracować z monitorem komputerowym, ani oglądać telewizji w pomieszczeniu bez światła. Do wykonywania tych czynności niezbędne jest oświetlenie ogólne delikatnie oświetlające pomieszczenie. Zniweluje ono kontrast pomiędzy ciemnym otoczeniem a jasnym ekranem telewizora lub komputera. Źródło światła nie może być skierowane wprost na ekran, czy monitor, nie powinno bowiem odbijać się od ich powierzchni, ani też powodować powstawania refleksów. Źródło światła umieszczamy więc za telewizorem lub monitorem. Mogą to być taśmy LED lub małe oprawy, w których umieścimy świetlówkę kompaktową.

przyjemne oświetlenie w salonie Grafika i obrazy. Do ich oświetlenia stosuje się specjalne oprawy, które ich powierzchnię oświetlają równomiernie emitując rozproszone światło. Jeżeli chcemy oświetlić obraz to oprawę montujemy nad nim lub na jego ramie. Należy je tak rozmieścić, aby obraz się nie nagrzewał. Jest to bardzo ważne szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy w posiadaniu cennego dzieła.

Zielone rośliny. Oświetlamy niewielkimi oprawami, zawieszając je nad roślinami lub ustawiając je pomiędzy doniczkami. Drugi sposób sprawdza się w przypadku roślin ustawionych na podłodze. Możemy do tego wykorzystać na przykład energooszczędne oprawy LED.

Autor

Mateusz Woźniak

Dekorator oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego domu.

To może Cię zainteresować