Typy oświetlenia domowego

23 marca 2016

Jeśli chodzi o oświetlenie wnętrza mieszkalnego to można wyróżniać trzy typy takiego oświetlenia: - ogólne - miejscowe - dekoracyjne Żadne z tych rodzajów oświetlenia nie powinien być wykorzystywany wyłącznie jako forma oświetlenia wnętrza.

światło do wnętrza domu

Jeśli chcemy mieć dobry projekt oświetleniowy to powinien on brać pod uwagę wszystkie trzy typy razem, ponieważ takie ich współgranie daje zawsze najlepsze możliwe efekty. Oświetlenie ogólne To forma podstawowa, która będzie nam zastępować światło słoneczne. Dlatego warto od ogólnego oświetlenia rozpoczynać każdy projekt. Przygotowanie go wiąże się z oświetleniem całych pomieszczeń w należyty sposób, tak by mieć w pełni dobrą orientacje we wnętrzach. Mogą służyć nam do tego oświetlenia sufitowe oprawy wiszące. Może być realizowane również w formie montowanych opraw na ścianach albo suficie. Wbudowane w sufit albo montowane na szynach to kolejna opcja.

Ogólne oświetlenie najczęściej włącza się wygodnie usytuowanymi włącznikami przy wejściu do pomieszczeń. Oświetlenie miejscowe (robocze) Takie oświetlenie powinno nam umożliwiać pracę i daje możliwość skoncentrowania się na przedmiocie, tak by nasze oczy się nie męczyły. Dlatego jeśli wykonuje się jakieś prace, które wymagają szczególnego skupienia wzroku to takie oświetlenie jest bardzo ważne. Będzie istotnym elementem w trakcie czytania, drobnych prac domowych czy przy spożywaniu posiłków. Oświetlenie takie jest pewną formą, która może także kreować pomieszczenia i ich nastrój oraz charakter. Można dzięki nim tworzyć grę świateł i cienia. Rozwiązanie to dzieli wnętrze na różne przestrzenie i daje możliwość wykonywania różnych czynności.

stylowe lampy do domu Warto, by było ono odpowiednio jasne, albo też zostało skierowane na obszar, który pozwala wykonywać różne czynności. Nie może być tak, że nasz wzrok jest nadmiernie nadwyrężony i właśnie przed tym powinno nas chronić takie światło. Oświetlenie dekoracyjne Jest to najbardziej twórcza część oświetlenia w domu, która daje nam wiele radości, gdy będzie się ją przygotowywać. Chodzi o to, by oświetleniem dekoracyjnym eksponować pewne detale wnętrz. Można przygotować wyjątkowe światła, które podkreślą konkretne miejsca w naszym domu, elementy wyposażenia. Takie oświetlenie najczęściej ograniczone będzie do dwóch obszarów wnętrza. Realizuje się to przez skupioną wiązkę światła bezpośredniego.

Funkcje dekoracyjną spełnia czasami plama światła na ścianie, jeśli inne formy wyposażenia będą z tym idealnie współgrać. Światło to także ten element, który daje nam możliwości pewnego korygowania niedoskonałości wnętrz. Pewne elementy będzie można więc poprawić estetycznie i wizualnie właśnie, gdy zastosuje się dobre oprawy wnętrz i wszystko będzie wykonane w sposób staranny. Nie można zapominać o tym, że obecnie wprowadza się wyjątkowy nastrój przez światło, dlatego trzeba umieć nim tak grać, by z jego ilością nie przesadzić. Jednocześnie warto wybierać takie źródła, które sprawią, że będzie można kontrolować skutecznie ilość światła i wizualnie można będzie np. zwiększyć swoje pomieszczenia.

Autor

Mateusz Woźniak

Dekorator oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego domu.

To może Cię zainteresować