Oświetlenie – niezbędne w każdym domu

21 marca 2016

Kiedy urządzamy mieszkanie wybieramy przede wszystkim drzwi i okna, dobieramy kolor farb, na końcu zajmujemy się zakupem mebli i dekoracyjnych drobiazgów. Własny dom dostarcza wielu radosnych chwil, daje domownikom poczucie bezpieczeństwa.

oprawa oświetlenia w domu

Kiedy jednak zapada zmrok, nie jest już tak przyjazny dla domowników. Jest ciemny, ponury i wywołuje w nas uczucie zagrożenia. To właśnie ten moment, w którym uświadamiamy sobie, że niezbędnym elementem aranżacji domu jest oświetlenie. Kupowanie mebli, obrazów, kolor farby stają się mało istotnymi szczegółami, jeśli zapomnieliśmy o tym, że dom trzeba oświetlić. Bez światła nie da się już dzisiaj funkcjonować. Pełni ono w naszych domach funkcję praktyczną i dekoracyjną. Urządzają dom, wybierając do niego meble i inne akcesoria, nie możemy więc zapomnieć także o wyborze oświetlenia.

Od doboru źródeł światła zależy nie tylko nasze bezpieczeństwo, zapewnia nam ono wykonywanie wielu czynności domowych, sprawia, że dom staje się ciepły, poprawie ulegają proporcje wnętrza. Dobrze oświetlając dom będziemy chcieli do niego, jak najszybciej wrócić, spotykać się z przyjaciółmi, wypoczywać po całym dniu ciężkiej pracy. Zmieniające się pory roku sprawiają, że zmienia się także ilość naturalnego światła, które dociera do wnętrza naszego mieszkania. Szczególnie brakuje go nam w okresie jesienno-zimowym, kiedy bardzo wcześnie zapada zmrok i do mieszkania nie dociera światło naturalne. Musimy więc jego niedobór uzupełnić oświetleniem sztucznym. Jakie źródła światła wybierzemy zależy między innymi od tego, czym zamierzamy się wieczorem zajmować oraz od tego, w jakim jesteśmy wieku. Im jesteśmy starsi, tym jaśniejszego źródła światła potrzebujemy.

jasne oprawy do lamp

Jasne światło będzie nam potrzebne także wtedy, kiedy zamierzamy zająć się lekturą. Ale już bierny relaks przed ekranem telewizora wymaga dyskretnego źródła światła. Jakie oświetlenie? Wybierając elementy wystroju wnętrza, powinniśmy dokonać także wyboru rodzaju oświetlenia. Wybór ten powinien uwzględniać nasze potrzeby, ale także pasować do wybranych przez nas mebli i dekoracyjnych drobiazgów. Nie spieszmy się przy tym, im dłużej zastanowimy się nad wybraniem opraw oświetleniowych, tym większa szansa, że wybierzemy je idealnie dopasowane do stylu wnętrza. Określenie swoich potrzeb, staranne zaplanowanie, gdzie zostaną umieszczone poszczególne punkty świetlne na pewno pomoże nam dokonać dobrego wyboru, a co za tym idzie nadać pomieszczeniom indywidualnego charakteru.

Wybierając oprawy należy kierować się kilkoma wskazówkami. Jeśli zdecydowaliśmy się pomalować ściany farbami w ciemnych kolorach, wybierajmy silnie świecące źródła światła. W przypadku jasnych ścian postępujemy odwrotnie. Dlaczego? Ponieważ ciemne kolory pochłaniają światło, a jasne je odbijają. W każdym wnętrzu możemy wykorzystać trzy podstawowe źródła światła: -miejscowe; -ogólne; -dekoracyjne. Nie używamy ich nigdy jako jedynego źródła oświetlenia. Muszą one ze sobą współgrać i jednocześnie uzupełniać się. Tylko w ten sposób uda nam się dobrze oświetlić swój dom lub mieszkanie.

Autor

Mateusz Woźniak

Dekorator oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego domu.

To może Cię zainteresować