O czym pamiętać wybierając oświetlenie ogrodowe?

20 stycznia 2017

Wraz z nadejściem wiosny a kolejno lata (a wbrew pozorom nadejdzie prędzej niż się spodziewacie;) coraz częściej zastanawiamy się nad tym, czy spędzanie wieczorów w domowym zaciszu ma w ogóle sens. Słońce zachodzi przecież późno, a wieczór w ogrodzie to kusząca propozycja. Niestety, doświadczenie podpowiada, że ciemności zawsze zapadają nieco szybciej niż moglibyśmy się tego spodziewać, mądrym posunięciem wydaje się więc zainwestowanie w lampę ogrodową zwłaszcza, że liczba rozwiązań tego typu może nam zaimponować.

oświetlenie ogroduBez względu więc na to, czy liczymy na zniewalający, romantyczny blask, czy też na jasne światło oświetlające posesję, możemy mieć pewność, że będziemy w stanie znaleźć coś dla siebie. Gdybyśmy mieli budować ranking oświetlenia ogrodowego, pierwsze miejsce zajęłyby z pewnością lampy elektryczne. Decyzja o ich zakupie jest podejmowana nie tylko w zależności od tego, gdzie mają zostać zainstalowane, duże znaczenie ma bowiem dla nas również funkcja, jaką mają do spełnienia oraz sam preferowany przez nas pobór energii.

Oświetlenie powinno być zatem dostosowane nie tylko do elewacji budynku, ale i do ogrodu, ogrodzenia i ich okolicy. Gdy przyglądamy się lampom, które są przeznaczone do zamontowania ich w ogrodzie, nie możemy nie dostrzec tego, że w istotny sposób różnią się one od tych rozwiązań, które zostały przeznaczone do wnętrz.

lampy ogrodowe​Nie ma mowy o instalowaniu na zewnątrz tych lamp, które goszczą w naszych pokojach, w ogrodzie niezbędna jest bowiem lampa starannie wykonana, szczelna, a przede wszystkim – wykazująca się odpornością zarówno na wilgoć, jak i na zagrażające jej różnice temperatur. Gdy mamy do czynienia z lampami, które wykorzystuje się, aby oświetlić podwórko, można je podłączyć nie tylko do głównego, ale i do wydzielonego obwodu oświetlenia. Niekiedy konieczne jest jednak zastosowanie transformatora, napięcie sieciowe może być bowiem szkodliwe dla tych źródeł światła, które charakteryzuje mniejsze zasilanie.

Ciekawym rozwiązaniem obniżającym koszty jest też instalacja tak zwanych wyłączników zmierzchowych. Innym pomysłem są czujniki ruchy włączające światło jedynie wówczas, gdy pojawia się taka rzeczywista potrzeba.

Autor

Mateusz Woźniak

Dekorator oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego domu.

To może Cię zainteresować