Oświetlenie otoczenia domu

8 kwietnia 2016

Światło w ogrodzie – magia i inwestycja. Jeśli będziemy inwestować pieniądze w swój ogród, tak by wyglądał wyjątkowo będzie warto szukać takich rozwiązań, które rzeczywiście dobrze się sprawdzą i pieniądze nie będą wyrzucone w błoto.

Trzeba pamiętać, że nasz ogród może być przygotowany między innymi jako miejsce, które ma nas cieszyć. Obecnie jak się wydaje wprowadza się wiele ciekawych rozwiązań, które mogą sprawić, że nasz ogród będzie wyjątkowy. Między innymi taką ważną sprawą będzie kwestia wykonania oświetlenia, które sprawi, że z ogrodu będzie można korzystać nie tylko w ciągu dnia ale przede wszystkim wieczorem.

ciekawe pomysły na oświetlenie ogrodu

To jak się wydaje ma szczególne znaczenie, ponieważ co do zasady ogród jest właśnie takim miejscem, z którego nie będziemy korzystać w ciągu dnia, ale właśnie wieczorem, gdy będzie nieco więcej czasu. Oświetlenie tam powinno być przygotowane w sposób mądry, ponieważ tak naprawdę wiele zależy od tego jak praktycznie się sprawdzi. Musimy wyznaczyć sobie pewne strefy, by oświetlić miejsce spotkań, grillowania czy miejsce ciągów komunikacyjnych, które będą się w naszym ogrodzie znajdować. W trakcie oświetlenia ogrodów wykorzystuje się różnorakie techniki oświetlenia oraz iluminacji, które dawać mogą świetne efekty estetyczne. Warto korzystać z takich sprawdzonych metod, które zawsze będą dobrze funkcjonować.

Cienie, które będą dawać obiekty oświetlone to zawsze fajne rozwiązanie, które dobrze się sprawdzi i taką formę warto będzie wykorzystywać. Przede wszystkim w ten sposób będzie można uzyskać plastyczne efekty estetyczne, które potem będą wyglądać interesująco. Obiekt, który jest jasno oświetlony od jednej strony zawsze da nam cień. W zależności od tego jaki będzie kąt padania światła cienie będą miały inny charakter. Jeśli będziemy natomiast oświetlać przedmioty, obiekty od tyłu to będzie można uzyskiwać technikę odwrotną od rzucania cieni. Oprawa oświetleniowa znajdować się będzie za obiektem. Przednia część oświetlenia będzie tonąć w cieniu a światło stworzy jakby pewną otoczkę między tym elementem, który jest oświetlony.

Światło, które pada z dwóch stron będzie dawać miękkie oświetlenie. Jeśli chcemy pokazać rzeźbę w ogrodzie czy wyjątkowe rośliny to trzeba postawić na miękkie oświetlenie, które nie będzie dawało możliwości tworzenia ostrych cieni, ale będzie się charakteryzować pewną delikatnością. Będzie można ukazać w ten sposób liczne detale przedmiotu, który jest oświetlany. Oświetlenie od góry W niektórych miejscach dobrze będzie się sprawdzać technika oświetlania przedmiotów od góry. To ciekawe rozwiązanie, które raczej sprawdza się w budynkach a nie w ogrodach, ale niektórzy próbują to przenieść do ogrodu i umieszczają w okapie dachu pewne lampy, które oświetlą z góry ściany zewnętrzne.

podświetlenie roślin w ogrodzie Jeśli podświetlane będą jakieś rośliny to świetnie sprawdzi się kompleksowe podświetlenie elementów od dołu. To zawsze korzystne rozwiązanie, które od strony praktycznej dobrze się sprawdza. W ziemi w pobliżu pnia będzie można instalować oprawy gruntowe, które będą świecić do góry i co do zasady takie rozwiązanie sprawdzi się naprawdę dobrze, pod warunkiem, że ustawi się kąt padania światła w odpowiedni sposób. Wybór form oświetlenia jest obecnie ogromny i tak naprawdę każdy będzie w stanie coś dla siebie dopasować.

Autor

Mateusz Woźniak

Dekorator oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego domu.

To może Cię zainteresować