Światło w ogrodzie

11 kwietnia 2016

Oświetlenie ścieżek oraz schodków. Do nocnego spaceru po ogrodzie nic nie zachęca tak silnie, jak bardzo dobrze oświetlone ścieżki. To dzięki nim można w sposób całkowicie bezpieczny dotrzeć do najdalszych zakamarków ogrodu, które skrywa soczysta zieleń. Ścieżki, które doskonale widać z daleka oraz ich najbliższe otoczenie sprawiają, że mimo nocy można mieć doskonałą orientację w ukształtowaniu terenu. Całość tworzy także piękny nocny krajobraz. Obecnie istnieje wiele sposobów na osiągnięcie właśnie takiego efektu. Wystarczy postawić na dyskretne, niezbyt silne oświetlenie ścieżek oprawami stojącymi, które umieszcza się po ich bokach bądź w pobliżu. Pomocne okazują się być także oprawy, które montuje się w bądź na murkach znajdujących się przy ścieżkach.

lampy do oczka wodnego

Oświetlenie zieleni niskiej. Każdy, kto zdecydował się na stworzenie ogrodu z rabatami kwiatowymi oraz niskimi krzewami chce sprawić, aby były one widoczne również po zmroku. Wystarczy użyć niskich i przenośnych opraw reflektorowych, które umieszczone są na szpikulcach. Wtyka się je w ziemię w wybranych miejscach. Oświetlenie wysokich drzew Jeżeli w ogrodzie znajduje się wyjątkowo okazałe drzewo bądź grupa drzew o mniejszych rozmiarach, ale posadzonych naprawdę blisko siebie, można sięgnąć po oprawy dogruntowe bądź takie, które mają postać reflektorów umieszczanych na ziemi i kierowanych ku górze. Idealnym wyborem są oprawy do wyładowczych lamp metalohalogenkowych.

Oświetlenie zbiorników wodnych. Oświetlając znajdujące się w ogrodzie zbiorniki wodne, fontanny bądź rośliny, które znajdują się w ich pobliżu, można uzyskać naprawdę wyjątkowe efekty świetlne. Falująca bądź spadająca woda w sztucznym świetle prezentuje się bajkowo. Ryby, które przepływają w strumieniu sztucznego światła emitowanego przez oprawy umieszczone pod wodą to źródło niesamowicie barwnych refleksów. Oświetlając fontannę, wprowadzi się natomiast do ogrodu wrażenie obecności żywej postaci. Chcąc oświetlić oczko wodne, warto sięgnąć po specjalne oprawy, które stworzone są z myślą o pracy pod wodą. Cechują się one wysoką wodoszczelnością, dzięki czemu woda im nie szkodzi. Zasilane są napięciem o wartości nie przekraczającej 12 V.

oświetlenie domu z zewnątrz Napięcie doprowadzane jest do nich za pomocą specjalnych transformatorków zasilających. Ukrywając oprawy do żarówek halogenowych pod schodami, ławką czy poręczami, można stworzyć idealne miejsce do wieczornego wypoczynku na tarasie, werandzie lub patio. Bez wątpienia światło jest niezbędne również w ogrodowej altanie, w której z chęcią urządza się ogrodowe garden party. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby światło znalazło się w okolicy grilla oraz miejsca, w którym zamierzamy spożywać posiłek. Idealnie sprawdzają się punktowe reflektorki, które zamontowane są wśród gałęzi rosnących w pobliżu drzew. Jest to rozwiązanie najprostsze. Oświetlając dom, warto sięgnąć po energooszczędne źródła światła, dzięki którym nie będziemy zmuszeni do płacenia wysokich rachunków za energię elektryczną. Trzeba bowiem pamiętać, że w okolicy wejścia światło nieraz pali się do rana.

Autor

Mateusz Woźniak

Dekorator oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego domu.

To może Cię zainteresować